Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
lökéshullám terápia

Tudta, hogy a lúdtalpa miatt is fájhat a térde, vagy a dereka?

lúdtalp térdfájás derékfájás dr. Arnold Dénes Arnold MSc fájdalomcsillapítás

A lúdtalp sokunk életét megkeseríti, ugyanis ez az elváltozás komoly fájdalmakat és mozgásszervi betegségeket okozhat, többek között a térd- és derékfájás kialakulásáért is felelőssé tehető. Dr. Arnold Dénes Arnoldtól, a Fájdalomközpont fájdalomcsillapítás specialistájától megtudhatja, hogy hogyan alakul ki a lúdtalp, hogyan kezelhető és hogy mit tehet a láb deformitás okozta ízületi kopások, gerinc- és térdfájdalmak, károsodások ellen.

A LÁB FELÉPÍTÉSÉNEK MEGVÁLTOZÁSA OKOZZA

Lábunk csontjai egy hosszanti- és egy haránt irányú boltozatot alkotnak, ezek teszik lehetővé a gördülékeny, rugalmas járást. Lúdtalp abban az esetben alakul ki, amikor a láb normál statikai felépítése megváltozik. Ez adódhat többek között hirtelen növekedésből, fejlődési rendellenességből, felnőtteknél helytelen testtartásból, a medence előrebillentéséből, jelentős túlsúlyból. Okozhatja még a sok állás is olyanoknál, akik állómunkát végeznek (sebész, fodrász, pincér, szakács). Ilyenkor a hosszanti boltozat megsüllyed, a belső boka befelé, míg a sarokcsont kifelé fordul. A talp belső éle a talajhoz ér, ami szinte az egész vázrendszerre hatással van: kialakul az X-láb, hanyag tartás, és előrehaladottabb esetben a harántboltozat is megsüllyed. Kifejlődhetnek különböző deformitások, a láb ízületeinek porcfelszínei degenerálódnak, csontfelrakódások, részleges vagy teljes ízületi merevségek, elcsontosodások jönnek létre, bütyök, kalapácsujj, láb- és talpfájdalom jelentkezik.

AZ EGÉSZ MOZGÁSSZERVRENDSZERRE KIHATÁSSAL VAN

A lúdtalp azonban nem csak magán a lábon, hanem a mozgás szervrendszer egyéb részeiben is okozhat problémákat, válthat ki különféle szövődményeket. A statikai változások és a megnyúlt szalagok miatt ízületi kopás, térd, gerinc, derék és csípőproblémák is jelentkezhetnek.   Maga a lúdtalp ortopédiai probléma, kezelésének alappillérei a lúdtalpbetét és a speciális gyógytorna.  Fontos azonban tudni, hogy a lúdtalpbetét csak a tüneteket tudja korrigálni, az okokra nem ad megoldást, betét nélkül a kellemetlen panaszok visszatérhetnek. Az kiváltó ok megszüntetésére gyógytornász által összeállított személyre szabott tornagyakorlatok végzésével van lehetőség, de ebbe csak a fájdalom és a gyulladás mérséklődése után javasolt belekezdeni.

AZ AKTÍV FÁJDALOMCSILLAPÍTÁS TERÁPIA A SZÖVŐDMÉNYEKEN IS SEGÍT

„A fájdalom és a gyulladás megszüntetésére kiváló terápiás rendszenek tartom az aktív fájdalomcsillapítás terápiát, amellyel a lúdtalp okozta másodlagos panaszokat, például a térdízületi fájdalmat, vagy a derékfájdalmat is hatékonyan lehet kezelni. Ez a helyi injekciós kezelés, a probléma gyökerénél hat és rendkívül eredményesen a szünteti meg a fájdalmat, a gyulladást, az izomfeszülést és a mozgáskorlátozottságot” – tudjuk meg a fájdalomspecialistától. A hatóanyagot a károsodott ízület köré fecskendezik be, így az rögtön a fájdalom kiindulópontjához jut el. Mivel ez a hatóanyag csak természetes összetevőket tartalmaz, a szteroiddal szemben ismert mellékhatása nincs, így nem terheli a szervezetet. Miután megszűnt a fájdalom és a gyulladás, és a funkcionális gyógytorna segítségével visszaállt az izmok-ízületek statikai és dinamikai egyensúlya, ismét fájdalommentesen élhetjük mindennapjainkat.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

Szűntesse meg a lúdtalp okozta fájdalmat

A lúdtalp sokak szerint a gyerekeket érinti, ám valójában számos felnőtt életét is megkeseríti. Bár legtöbbször nem jár semmiféle panasszal, ám előfordulhat, hogy a deformáció komoly fájdalmakat és mozgásszervi betegségeket eredményez. Dr. Váradi Évától, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistájától megtudhatja, mi mindent okozhat a lúdtalp, illetve hogy mit tehet a fellépő másodlagos panaszok ellen.

A láb szerkezete, felépítése

A láb csontokból, izmokból és szalagokból áll. A csontok alakja és elhelyezkedése alakítja ki a láb boltozatait, melyek közül a leglényegesebb a hosszanti és a harántboltozat, melyeket az izmok és a szalagok tartanak normál pozícióban. Ennek szerepe a nagy teherbírásban és a rugalmasság biztosításában van, így ha szerkezetében valamilyen változás következik be, az az egész testre hatással van. Ekkor ugyanis ez a rész nem képes megtartani a rá nehezedő súlyt, így a boltozat megsüllyed, és az eredetileg ívelt terület kiegyenesedik.

Lúdtalp abban az esetben alakul ki, amikor a láb statikai felépítése megváltozik. Ez adódhat többek között hirtelen növekedésből, fejlődési rendellenességből, felnőtteknél helytelen testtartásból, a medence előrebillentéséből, jelentős túlsúlyból (pl. terhesség). Ilyenkor a hosszanti boltozat megsüllyed, a belső boka befelé fordul, míg a sarokcsont kifelé. Ennek hatására a talp belső éle a talajhoz ér, ami szinte az egész vázrendszerre hatással van: kialakul az X-láb, hanyag tartás, és előrehaladottabb esetben a harántboltozat is megsüllyed.

Komoly fájdalmakhoz vezethet a lúdtalp

A lúdtalp önmagában egy ártalmatlan állapot, ám több mozgásszervi problémát is okozhat, ami akár kínzó fájdalommal is járhat. A statikai változások és a megnyúlt szalagok miatt ízületi kopás, láb-és talpfájdalom, valamint gerinc-derék-és csípőproblémák is jelentkezhetnek, melyek kihathatnak az illető mindennapjaira.

Fontos azonban tudni, hogy maga a lúdtalp ortopédiai probléma, reumatológiában –így aktív fájdalomcsillapítással- annak másodlagos panaszait látják el.

A lúdtalp szövődményei

  • Ízületi gyulladás
  • Ízületi kopás
  • Bütyök
  • Kalapácsujj
  • Derékfájás

A lúdtalpbetét önmagában nem megoldás

A lúdtalp kezelésének alappillérei a lúdtalpbetét és a speciális gyógytorna. Bár ezek lényegesen sokat javíthatnak a beteg állapotán, ám a fájdalom mindezek ellenére továbbra is fennállhat, kiváltképp az évek alatt kialakult szövődmények miatt. Dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája szerint a lúdtalp másodlagos panaszokra hatékony megoldást nyújt az aktív fájdalomcsillapítás. Ilyen például a helyi injekciós-infiltratív kezelés, mellyel sokat lehet segíteni a panaszokon, hiszen azzal remekül lehet orvosolni az esetlegesen kialakult gyulladást, valamint segítségével sikeresen csökkenthető a feszülés. Amennyiben a lúdtalp miatt térdízületi kopás is kialakult, úgy hialuronsavas kezelés javasolt, mely az ízületi résben egyfajta kenőanyagként funkcionálva visszaadja a porc rugalmasságát és az ízület fájdalommentes mozgását.

Mindezeken kívül a lúdtalp okozta derékfájdalmon hatásosan segít a kúrában végzett guna terápia illetve az akupunktúra- ezek segítségével a gyulladásért felelős anyagok elszállítódnak, a szervezet öngyógyító folyamatai beindulnak, valamint a merev izmok ellazulnak.

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

Achilles-probléma is okozhat sarokfájdalmat

A sarokfájdalom gyakori probléma, mely szinte az összes korosztályt érinti. Bár leggyakrabban a nem megfelelő lábbeli, sportolás, illetve külső behatások miatt jelent nehézséget a járás, ám meglehet, hogy a probléma forrása az Achilles-ínnál keresendő. Dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája a kellemetlen sarokfájdalom okait és a kezelésére használt terápiát ismerteti.

Gyakori panasz, amikor a járás fájdalmassá válik a sarok hátsó részének nagyfokú érzékenysége miatt. Ez általában reggelente, felkelés után jelenti a legnagyobb gondot, hiszen ekkor a tünetek jelentősen felfokozódnak. A kellemetlen panasz hátterében leggyakrabban az Achilles-ín gyulladása áll, mely a közhiedelemben ellentétben nem csak a futókat érinti.

Az Achilles-ín és annak problémái

Az Achilles-ín testünk leghosszabb ina, mely a lábszár izmait a sarokcsonthoz rögzíti. A lábfej előre-hátra mozgatásáért felelős, így jelentős szerepe van a járásban, futásban, ugrálásban. Bár egy igen vastag és erős ínról van szó, ennek ellenére meglehetősen gyakoriak a különböző sérülései (húzódás, szakadás, gyulladás), melyek nagyfokú fájdalommal járnak. Ezek hátterében több ok is állhat: például túlsúly (mely már önmagában fokozza a sérülésveszélyt), lúdtalp (ekkor az ín belső oldala jobban terhelődik mint a külső), magassarkú cipők viselése (a megváltozott ortopédiai, statikai viszonyok miatt), edzés közben túlzott megerőltetés, de akár gyógyszeres kezelés mellékhatása is lehet.

Amennyiben valamilyen –akár egészen apró- sérülés lép fel, úgy az gyulladást eredményezhet, ami sarokfájdalomban mutatkozik meg. Ez rendszerint rosszabb reggelente, hosszabb pihentetés után, valamint fokozott igénybevételkor. Ekkor az ín vérellátása romlik, ami a rugalmasság elvesztéséhez vezet, és ez további problémákat generál. A gyulladás kezdetben az inat körülvevő úgynevezett paratenon részre korlátozódik, majd az később átterjedhet az egész ínra. Amennyiben továbbra is éri az illetőt a problémát kiváltó hatás (pl. sport, cipő), úgy az ín merevsége miatt akár szakadás is létrejöhet - magyarázza dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.

Az Achilles-ín gyulladás tünetei

  • a sarok hátsó részén való fájdalom
  • reggelente a járás nehezítettsége
  • hátul, a sarok fölött duzzanat, vagy az egész ín mentén
  • nyomásérzékenység

Aktív fájdalomcsillapítással gyorsan visszatérhet az edzéshez

Szerencsére az Achilles-ín gyulladása sikeresen kezelhető, ám a legjobb mégis elkerülni a bajt. Ezt leginkább alapos bemelegítéssel, nyújtással lehet elérni, valamint úgy, hogy fokozatosan szoktatja hozzá a testét a mozgáshoz.

Amennyiben mégis kínzó fájdalom gyötri, úgy dr. Vári Éva szerint aktív fájdalomcsillapítással a probléma megszűntetető. A leghatásosabb sarokfájdalom esetén az injekciós-infiltrációs technika, valamint a guna és a lézeres terápia. Ezek bár mindegyike kúrában fejtik ki maximális hatásukat, ám már az első alkalommal lényeges javulást hozhatnak, mivel amellett, hogy elszállítják a gyulladásért felelős anyagokat, a feszülés is megszűnik, így a fájdalom jelentősen csökken.

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

Követők

drlaslo Törpicsek Prima Medica Központok Primamedica5

Fájdalom

blogavatar

Aktív fájdalomcsillapítás módszereinek bemutatása a leghétköznapibb és ritkább mozgásszervi problémákon keresztül. A blog szakmai hátterét a Fájdalomközpont fájdalom-magánklinika szakorvosa dr. Váradi Éva biztosítja, aki tapasztalat reumatológus- fizioterápiás szakorvos. A fájdalom megközelítése során mindig több oldalról közelíti meg a leghatékonyabb kezelés kiválasztásához.
- Orvosi Guna terápia
- Ízületi hialuronsav injekció
- Bemer mágnesterápia
- Kezelhető fájdalmak
- Lágyrész hialuron injekció
- Lökéshullám terápia
- Akupunktúra
- Gyógytorna