Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
lökéshullám terápia

Fartáji fájdalom kínozza? Nem csak sérv okozhatja!

Az ülőmunkát végzőknél gyakori panasz az egy oldali fartáji-és az onnan kisugárzó lábfájdalom. Emiatt gyakran nem is nehezednek teljesen az adott oldalukra, ami egy idő után további mozgásszervi problémákat okozhat. Éppen ezért érdemes idejében utánajárni a problémának és kezeltetni azt. Dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája a panasz gyakori kiváltó okát ismerteti.

Piriformis szindróma

A körtéhez hasonlító piriformis izom a csípő kifelé fordításában vesz részt és a keresztcsontot köti össze a tomporcsúccsal.  Mivel alatta fut az ülőideg, így amennyiben az izom nyomása alá kerül, az kellemetlenséggel, fájdalommal jár, mely gyakran mind a combba, mint a lábszárba kisugározhat. 

Okai közt leggyakrabban valamilyen trauma, gyulladás, rossz tartás, veleszületett rendellenesség áll (pl. más hosszúságú alsó végtagok), melynek hatására az izom megfeszül, görcsbe kerül, majd az idő folyamán megrövidül.  Mindezeken kívül az ülőmunka is kiválthatja az állapotot, ugyanis ekkor a csípőízület huzamosabb ideig ugyanabba az abnormális pozícióban van, aminek hatására a medence körüli izmok megfeszülnek- ez pedig hatással van a piriformis izomra is.

Tünetek

  • fartáji  fájdalom
  • farból kisugárzó lábfájdalom, zsibbadás (rendszerint egyoldali)
  • üléskor a fájdalom fokozódik

A tünetek alapján gyakran összekeverik a porckorongsérvvel, ellenben jelentős különbség, hogy a piriformis szindrómánál nincs derékfájdalom. Ennek ellenére természetesen képalkotó vizsgálattal lehet megbizonyosodni a pontos diagnózisról - mondja dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.

Van megoldás a fájdalomra

Bár az otthoni gyógymódok és az izom nyújtása jó ötletnek tűnhet, ám ha gyulladás is van a környéken, akkor ez csak tovább ronthatja az állapotot. Éppen ezért érdemes segítséget kérni, hiszen az elsődleges feladat a gyulladás megszűntetése. Ebben remek megoldást kínál az aktív fájdalomcsillapítás, hiszen az alapját képező injekciós-infiltratív technikával a gyulladásért felelős anyagot a keringésfokozás miatt gyorsan eltávoznak. Eztán gyógytorna segítségével izomlazítás szükséges, melyet ki lehet egészíteni lazító, fájdalomcsillapító alternatív kezelésekkel is (pl. guna terápia, akupunktúra).

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

Így hat a stressz a mozgás szervrendszerre

A stressz a mindennapi élet velejárója, ám vannak olyan emberek, akik nem csak a feszültségekkel, hanem az abból adódó egészségügyi problémákkal is kénytelenek számolni. Sokaknál ugyanis ennek hatására mozgásszervi problémák (is) jelentkeznek, melyek akár huzamosabb ideig is fennállhatnak. Hogy pontosan hogy függ össze a mentális állapot és az izomzat, arról dr. Váradi Éva főorvosnőt, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját kérdeztük.

A feszültség az izmokban is megjelenik

A stressz és a mozgásszervrendszer szoros kapcsolatban van egymással, hiszen eredetileg az életben maradás volt a tét, mivel szerepe az, hogy veszély esetén minél gyorsabban el lehessen menekülni. Ez a funkció máig megmaradt, gondoljon csak arra, hogy akárhányszor megijed, vagy feszült, az izmai összerándulnak. Ezzel a baj azonban az, hogy ha a stressz huzamosabb ideig fennáll, akkor a test folyamatosan veszélyt érzékel, így az izmok tartósan megfeszülnek, mely kitűnő táptalaja különböző mozgásszervi problémáknak.

Leggyakrabban a váll és a nyak érintett

Amennyiben valaki stresszes életmódot folytat, gyakrabban panaszkodik váll-és nyakfájdalmakra- mondja dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája. Az izmok befeszítése ekkor rendszerint öntudatlanul zajlik, így utána sokszor hiába figyelünk arra, hogy lazítsunk, a nap végére könnyen léphet fel görcsös fájdalom. Ennek oka, hogy stressz hatására a vállakat kissé felemeljük, ami természetellenes pozíciót eredményez, és ez bizony kihat a többi izomra is.

Fontos tudni, hogy amennyiben gyakran következik be izomfeszülés, izomgörcs, úgy könnyen kialakulhatnak izomcsomók, trigger pontok is, melyek akár krónikus fájdalmat is okozhatnak. Sajnos minél tovább fennáll ez az állapot, úgy az egyre fokozódó feszülés és az izomzat közti harmónia megbomlása a test egyéb területein is problémát okozhat, így a váll-és nyakfájdalmat kiegészítheti hát-és derékfájdalom is.

Aktív fájdalomcsillapítással a stressz okozta izomfájdalom is megszűntethető

Mivel a fájdalmat a túlzott izomfeszülés, valamint az abból adódó izomcsomók okozzák, a terápia lényege a lazításon van. Jobb esetben ez otthoni masszázzsal, krémekkel, borogatásokkal a görcs megszűntethető, ám előfordulhat – főleg ha krónikus a probléma-, hogy mindez nem elég, és szakorvosi segítségre van szükség. Dr. Váradi Éva szerint létezik olyan injekciós kezelés, ami gyorsan és hatékonyan megszűnteti az izomfeszülést, valamint guna terápiával a kialakult izomcsomókon is lehet segíteni. Azt azonban nem árt tudni, hogy ezek a kezelések kúrában fejtik ki maximális hatásukat, ám már az első alkalom is jelentős javulást hozhat.

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

A lábfájdalom oka sokszor a gerincben keresendő

A lábfájdalmak hátterében számtalan dolog meghúzódhat, ám kutatások szerint nem ritka, amikor csupán kisugárzó fájdalomról van szó- vagyis kiváltó okot nem ezen a területen kell keresni. Dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája szerint hasonló panasz esetén a gerincet is górcső alá kell venni, hiszen gyakran annak problémája okozza a kellemetlenséget.

Lábfájdalom esetén a legtöbb ember a lábban lévő izmok, inak enyhébb húzódására, esetleg izomlázra gondol, amit pár napos pihentetéssel és krémekkel való kenegetéssel hatásosan ki lehet kúrálni. Igenám, viszont előfordulhat, hogy a kellemetlen, égető, zsibbasztó érzés napok, hetek múlásával sem akar javulni. Ekkor érdemes szakemberhez fordulni, hiszen előfordulhat, hogy komolyabb problémára hívja fel a figyelmet, sőt, az sem ritka, amikor a lábfájdalmat valójában a gerinc betegsége okozza.

Gerincsérv

A gerincoszlop csigolyákból áll, melyek között rostos gyűrűből és kocsonyás állományból felépülő porckorongok húzódnak. Amennyiben valamilyen hatás miatt – pl. baleset, túlsúly, mozgásszegény életmód- a rostos gyűrű meggyengül, úgy a benne lévő kocsonyás anyag kitüremkedik, majd amikor eléri a környező idegeket, fájdalmat generál. Ez gyakran a gerinc alsó szakaszán alakul ki, és mivel ez a terület szoros idegi összeköttetésben van az alsó végtagokkal, így gyakran a lábakba kisugárzó fájdalomban nyilvánul meg.

Isiász

Az ágyéki gerincsérv gyakori tünete az isiász, ami az itt kilépő fő idegtörzsről (nervus ishiaducus) kapta a nevét. Mivel ez az alsó végtagot is beidegzi, így gyakran lábfájdalommal jár, jellemzően a derék - farpofa aló része - comb hátsó fele - térd külső oldala - külső boka mentén.

Csípőízületi kopás

Amennyiben már régóta megmagyarázhatatlan lábfájdalommal küzd, úgy érdemes csípő állapotát is megvizsgáltatni, ugyanis csípőízületi porckopás is járhat lábba sugárzó fájdalommal. A nagyobb igénybevételnek kitett testrészeknél ugyanis nem ritka, amikor a porc szerkezete megváltozik és elvékonyodik, majd az ízületi folyadék mennyisége csökken és a csonton kinövések keletkezhetnek. Ennek következtében az ízületi tok sérül, gyulladásos folyamatok indulnak meg, ami a lábba kisugárzó fájdalommal is járhat.

Idegbecsípődés

Alig van olyan felnőtt ember, akinek életében legalább egyszer ne lett volna valamilyen idegbecsípődése. A gerincvelőből kilépő oldalirányú idegek nyomás alá kerülnek, degeneratív elváltozások, illetve a porckorong elmozdulása következtében. A fájdalom akár hosszú hetekig is elhúzódhat, és kezelés nélkül csak ritkán múlik el magától. A tüneti terápia – pl. fájdalomcsillapítók- csak ideig-óráig hoznak enyhülést, azonban a kiváltó okot nem szűntetik meg, így végleges javulást nem eredményeznek.

A lábfájdalom megszűntethető

Dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája szerint aktív fájdalomcsillapítással a fájdalom lényegesen csökkenthető vagy megszűntethető. Attól függően, hogy mi áll a panasz hátterében, alkalmazható injekciós-infiltratív technika, hialuronsavas injekció, Guna terápia, illetve akupunktúra. A közös bennük, hogy a fájdalom kiinduló pontjára hatnak, így oki, nem pedig csupán tüneti terápiának minősülnek. A tartós hatás elérése érdekében az esetek többségében a kezelések kúrában történnek,  ám legtöbbször már az első alkalom jelentős javulás hoz.

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

Egérvállat és teniszkönyököt okozhat a túlzott egérhasználat

Ha valaki meghallja azt a szót, hogy teniszkönyök, egyből a teniszezők  fájdalmas mozgásszervi panasza jut az eszébe, és nem is gondolná, hogy olyan hétköznapi tevékenység, mint az egérhasználat is okozhatja a problémát. Hogy még milyen panaszokkal járhat az irodai munka, arról dr. Váradi Éva főorvosnőt, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját kérdeztük.

Mi az a teniszkönyök?

Teniszkönyök alatt azt az állapotot értjük, amikor a felkarcsont könyök felöli részén lévő külső bütyöknél csonthártyagyulladás lép fel, ami leginkább az alkar feszítő izmának a fájdalmában, és a csukló hátrafeszítésénél fellépő kellemetlenségben nyilvánul meg.

Ezt leggyakrabban túlzott megerőltetés hatására az orsócsonti csontfeszítő izmot a csontbütyök nyúlványához rögzítő ín sérülése okozza. Mivel ezt a területet használjuk a kar kiegyenesítésénél, így teniszezőknél gyakori probléma, ám az irodában dolgozóknál is felléphet, méghozzá az egér gyakori használata miatt. Hiszen ekkor abnormális pozícióba tartjuk a csuklónkat, a feszítőizmok túlfeszülnek, ráadásul monoton ismétlődő mozdulatokat végzünk.

Így előzheti meg a problémát

  • karfás széken üljön, hogy az alkarját meg tudja támasztani
  • ha erre nincs lehetősége, használjon alkar támaszt
  • óránként mozgassa át a karjait
  • használjon zselés egérpadot
  • úgy állítsa be a székét, hogy az asztal felülete ne legyen túl magasan
  • az egér ne legyen túl távol öntől
  • mozogjon rendszeresen

 

Sajnos az egér túlzott használata nem csak a teniszkönyök kialakulását eredményezheti, hanem az úgynevezett „egérváll”-ét is. Hiszen az állandó feszülés és az ebből következő vérellátási zavar észrevehetetlenül extra igénybevételt és terhet ró a vállakra is, így sokan nem is gondolnak arra, hogy gyakori vállfájdalmuk valójában az egérhasználat eredménye.

Aktív fájdalomcsillapítással a fájdalommentes munkavégzésért

Amennyiben a karjában, vállában visszatérő, esetleg nem szűnő fájdalmat érez, úgy érdemes szakemberhez fordulni, hiszen kezeletlen esetben a panasz csak fokozódhat. Így ha pihentetés, jegelés sem hoz eredményt, úgy kúrában végzett injekciós-infiltratív terápiával megszűntethető a probléma, hiszen ekkor a fájdalom kiinduló okára hatunk- mondja dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája, aki hozzátette, hogy kezelés kiegészíthető Guna terápiával, valamint akupunktúrával is, ezekkel is segítve a gyulladásért és a fájdalomért felelős anyagok mihamarabbi elszállítását.

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

Ezért fáj a váll a huzattól Ezért fáj a váll a huzattól

Vállfájdalom sok mindentől kialakulhat: egy rossz mozdulat, rándulás, izomgörcs, gyulladás is állhat a hátterében, viszont előfordulhat, hogy erősebb huzat váltja ki a kellemetlen tüneteket. Dr. Váradi Évától, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistájától megtudhatja, miért lép fel ilyenkor fájdalom, illetve mi lehet az oka annak, ha pár nap alatt nem múlna el a probléma.

Ezért okoz fájdalmat a huzat

Az időjárás nem csak a hangulatunkra, hanem az egészségi állapotunkra is nagy hatással van. Legyen szó hideg, vagy meleg frontról, ekkor sok ember különböző problémákra panaszkodik. Sajnos nem csupán a hőmérséklet és a légnyomás, hanem a huzat is nagy befolyással bír, legfőképp a mozgás szervrendszerre. Ezt a bőr és az alatta lévő szövetek lehűléséből adódóan az izmok túlzott megfeszülése okozza, ami által romlik az adott területen a vérellátás, sőt akár még gyulladás is kialakulhat! Azt viszont érdemes hozzátenni, hogy ha mindig ugyanazon a területen tapasztalja a panaszt, illetve pár nap után sem múlik, úgy érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát!

Így kezelheti a huzat okozta vállpanaszokat

  • alkalmazzon száraz meleg, vagy meleg vizes borogatást
  • használjon izomlazító kenőcsöt
  • kenje be az érintett területet 100%-os rozmaring vagy borsmenta illóolajjal
  • tornázzon, hogy helyreálljon a normál vérkeringés

Mit tegyen, ha pár nap alatt nem múlnak a tünetek?

A huzat okozta panaszok rendszerint 1-2 nap alatt elmúlnak, így ha már jó ideje kínozza önt a vállfájdalom, úgy érdemes szakorvoshoz fordulni, hiszen könnyen lehet, hogy más panasz áll a háttérben, illetve hogy a huzat okozta fájdalom egy komolyabb problémára hívja fel a figyelmet. Hiszen a vállízület egy igen bonyolult rendszer, számos csont, porc, lágyrészek, izmok, inak, nyáktömlők alkotják, így nem csoda, hogy több probléma kiindulási helye.

Szűnni nem akaró vállfájdalom esetén leggyakrabban az itt lévő nyáktömlő – bursa- gyulladása áll. Ezek a nyáktömlők az izmok és az inak csontokon való könnyed mozgását biztosítják, így amennyiben az gyulladásba kerül, úgy a mozgás fájdalmassá válik. Azonban nem csupán a bursa, hanem a váll forgatásáért felelős úgynevezett rotátor köpeny is gyulladásba kerülhet, mely szintén fájdalmat és mozgásbeszűkülést okozhat.

A pontos diagnózis felállításához a fizikai vizsgálaton túl képalkotó vizsgálatokra is szükség van, hogy meg lehessen állapítani a probléma pontos kiindulási helyét. Ennek megtalálása a kezelés leglényegesebb momentuma, és az aktív fájdalomcsillapítás alapja, hiszen ezzel a kiváltó okot szűntethetjük meg.

Az aktív fájdalomcsillapítás olyan eljárások összessége, ahol a terápiát, a fájdalomcsillapítást a csontok-ízületek statikai felépítésére és az izmok és az ízületek dinamikus mozgására alapozzuk. A megbomlott statikai-dinamikai egyensúlyok helyreállításával így nem csak tünetileg, de okilag is csökkentjük a fájdalmat, ráadásul tartósan- mondja Dr. Váradi Évától, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.

Gyulladás esetén, miután megtaláltuk a probléma forrását, injekciós-infiltratív terápiával a vérkeringés fokozásával a gyulladásért felelős anyagok elszállítódnak, és ezzel egy időben beindul a gyógyulási folyamat.  A kezelést az állapot súlyosságától függően kúrában érdemes alkalmazni, valamint Guna terápiával kiegészíteni- mondja Dr. Váradi Éva.

0 Tovább

Komplex és természetes fájdalomcsillapítás

«
12345

Követők

drlaslo Törpicsek Prima Medica Központok Primamedica5

Fájdalom

blogavatar

Aktív fájdalomcsillapítás módszereinek bemutatása a leghétköznapibb és ritkább mozgásszervi problémákon keresztül. A blog szakmai hátterét a Fájdalomközpont fájdalom-magánklinika szakorvosa dr. Váradi Éva biztosítja, aki tapasztalat reumatológus- fizioterápiás szakorvos. A fájdalom megközelítése során mindig több oldalról közelíti meg a leghatékonyabb kezelés kiválasztásához.
- Orvosi Guna terápia
- Ízületi hialuronsav injekció
- Bemer mágnesterápia
- Kezelhető fájdalmak
- Lágyrész hialuron injekció
- Lökéshullám terápia
- Akupunktúra
- Gyógytorna